Advertisement

APC Convention: Adamu Emerges National Chairman, Omisore As Secretary

Channels Television  
Updated March 27, 2022

 

The All Progressives Congress on Sunday selected new executives to oversee the affairs of the party nearly two years after the Adams Oshiomole-led National Working Committee (NWC) was dissolved.

At a boisterous convention held at the Eagle Square in Abuja, Senator Abdullahi Adamu emerged as the National Chairman, while Senator Iyiola Omisore was confirmed as National Secretary.

The selection of executives was mostly done by consensus as many candidates opted to step down after backroom negotiations.

READ ALSO: APC National Convention In Pictures

Muhazu Bawa Rijau (Niger) emerged as National Vice-Chairman (North-Central), while Salihu Lukman (Kaduna) was confirmed as National Vice-Chairman (North-West). Emma Eneukwu (Enugu) was confirmed as Deputy National Chairman (South)

Senator Abubakar Kyari was also confirmed as Deputy National Chairman (North), while Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba) was confirmed as Deputy National Women Leader.

The full list of executives was released on Sunday morning.

 

Abdullahi Adamu, senator representing Nasarawa west, As national chairman of the party.
Abubakar Kyari, senator from Borno state as deputy national chairman (north)
Emma Eneukwu (Enugu) as deputy national chairman (south)
lyiola Omisore (Osun) as national secretary
Fetus Fuanter (Plateau) as deputy national secretary
Muhazu Bawa Rijau (Niger) as national vice-chairman (north central)
Mustapha Salihu (Adamawa) national vice-chairman (north-east)
Salihu Lukman (Kaduna) as national vice-chairman (north west)
Ijeomah Arodiogbu (Imo) as national vice-chairman (south south)
Victor Ton Giadom (Rivers) as national vice-chairman (south-east)
D.I. Kekemeke (Ondo) as national vice-chairman (south west)
Ahmed El-Marzuk (Katsina) as national legal adviser
Uguru Mathew Ofoke (Ebonyi) as national treasurer
Bashir Usman Gumel (Jigawa) as national financial secretary
Suleiman M. Argungun (Kebbi) as national organising secretary
Betta Edu from Cross River, national women leader
F.N. Nwosu (Abia) as national welfare secretary
Felix Morka (Delta) as national publicity secretary
Abubakar Maikaf, senator from Bauchi as national auditor
Abdulahi Dayo Israel (Lagos) as  national youth leader
Tolu Bankole (Ogun) as special (persons with disability (PWD) leader
Ibrahim Salawu (Kwara) as deputy national legal adviser
Omorede Osifo (Edo) as deputy national treasurer
Hamma-Adama Ali Kuro (Gombe) as deputy national financial secretary
Nzo Chidi Duru (Anambra) as deputy national organising secretary
Yakubu Murtala Ajaka (Kogi) as national publicity secretary
Christoper Akpan (Akwa Ibom) as deputy national welfare secretary
Olufemi Egbedeyi (Oyo) as deputy national auditor
Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba) as deputy national woman leader
Jamaluddeen Kabir (Zamfara) as deputy national youth leader
Oluwatoyin Opawuye (Kwara) as national ex-officio (north central).
Sirajo Dahuwa (Bauchi) as national ex-officio (North East)
Allyu Ahmed Yako (Kano state) as national ex-officio (North West)
Aqunwa Anekwe (Anambra) as national ex-officio (South East)
Diriwari Akedewei (Bayelsa state) as national ex-officio (South South)
Bunmi Oriniowo (Ekiti state) as national ex-officio (South West)
Yakubu Mohammed Adamu (FCT) as zonal secretary (North central)
Mohammed Wali Shettima (Yobe state) as zonal secretary (North East)
Bello Goronyo (Sokoto state) as zonal secretary (North West)
Azobu Innocent Tapa (Ebonyi state) as zonal secretary (South East)
Ita Udosen (Akwa Ibom state) as zonal secretary (South South)
Vincent Bewaji (Ekiti state) as zonal secretary (South West)
Hadiza Aliyu (Kogi State) as zonal legal adviser (North central)
Dauda Chakpo (Taraba state) as zonal legal Adviser (North East)
Bashir Usaini Dutse (Jigawa state) as zonal legal adviser (North West)
Mayor Ogbona Earnest (Ebonyi state) as zonal legal adviser (South East).
Isma’il Kolawole Majoro (Oyo state) as zonal legal adviser (South West),
Ahmed Attah (Kogi state) as zonal organising secretary (North central),
Abubakar Adamu Musa (Taraba state) as zonal organising secretary (North East)
Salisu Uba (Zamfara state) as zonal organising secretary (North West)
Dozie Ikedife (Anambra state) as zonal organising secretary (South East)
Blessing Agbome (Edo State) as zonal organising secretary (south south)
Lateef Ibirogba (Lagos state) as zonal organising secretary (South West)
John Okoho (Benue state) as zonal publicity secretary (North central).

Consensus candidate

Adamu, a serving member of the Senate representing Nasarawa West and former governor of the state, is President Muhammadu Buhari’s choice for the job.

Governor Abubakar Badaru of Jigawa State, who is also Chairman of the Electoral Committee, announced Adamu as the winner of the contest after he was endorsed by party members and leaders at the convention via a voice vote.

He had gone into the election as the consensus candidate following the withdrawal of his co-contenders from the contest.

Adamu replaces Oshiomhole as the substantive APC national chairman after the NWC chaired by the former was sacked in June 2020.

He, however, takes over from Governor Mai Mala Buni of Yobe State who was appointed to administer the affairs of the party pending when a convention would be conducted.

Barely a day to the convention, the coast got cleared for Adamu after six aspirants from the north-central region eyeing the ruling party’s top job stepped down for him.

They include the Minister of Special Duties and Inter-Governmental Affairs, Senator George Akume; former governors Tanko Al-Makura and Abdul’Aziz Yari, as well as Senator Sani Musa, Saliu Mustapha, and Muhammed Etsu.