×

Trace Awards: Rema Beats Davido, Burna Boy, Wins Song Of The Year

Davido smiled home with two awards – ‘Best Male and Best Collaboration,’ while Burna Boy bagged the Album of the Year award for his ‘Love Damini,’ project.


A photo collage of Davido, Rema and Burna Boy.

 

Nigerian rapper, singer and songwriter, Divine Ikubor, popularly known as Rema, edged out his senior colleagues in the music industry – Burna Boy and Davido – to clinch the Song of the year award at the just concluded 2023 Trace Awards.

The awards which held on Saturday in Kigali, Rwanda drew musicians, artistes, fans and stakeholders to the East African country.

READ ALSO: Bukola Saraki Foundation Pays Off Mr Ibu’s Medical Expenses

Known for his smash hit record, Calm Down, Rema also also won the Best Global Africa Artist of the Year. Though Burna Boy, Davido and Wizkid were all nominated in the same category, the Mavin signee beat them to win the award.

Davido smiled home with two awards – ‘Best Male and Best Collaboration,’ while Burna Boy bagged the Album of the Year award for his ‘Love Damini,’ project.

 

Here are the full list of winners of the 2023 Trace Awards:

 

Album of the Year

DNK – Aya Nakamura (France)

 

WINNER: Love Damini – Burna Boy (Nigeria)

 

Maverick – Kizz Daniel (Nigeria)

 

More Love, Less Ego – Wizkid (Nigeria)

 

Timeless – Davido (Nigeria)

 

Work of Art – Asake (Nigeria)

 

Song of the Year

“BKBN” – Soraia Ramos (Cape Verde)

 

“People” – Libianca (Cameroon)

 

“Suavemente” – Soolking (France)

 

“Encre” – Emma’a (Gabon)

 

“Sugarcane” – Camidoh (Ghana)

 

“Last Last” – Burna Boy (Nigeria)

 

“Rush” – Ayra Starr (Nigeria)

 

WINNER: “Calm Down” – Rema (Nigeria)

 

“Peru” – Fireboy DML (Nigeria) with Ed Sheeran (UK)

 

“Sete” – K.O (South Africa)

 

“Cough” – Kizz Daniel (Nigeria)

 

“MORTEL 06” – Innoss’B (DRC)

 

Best Music Video

“2 Sugar” – Wizkid (Nigeria) feat. Ayra Starr (Nigeria)

 

WINNER: “Baddie” – Yemi Alade (Nigeria)

 

“Kpaflotage” – Suspect 95 (Ivory Coast)

 

“Loaded” – Tiwa Savage(Nigeria) & Asake (Nigeria)

 

“Ronda” – Blxckie (South Africa)

 

“Tombolo” – Kalash (Martinique)

 

Yatapita” – Diamond Platnumz (Tanzania)

 

Best Male

Asake (Nigeria)

 

Burna Boy (Nigeria)

 

WINNER: Davido (Nigeria)

 

Diamond Platnumz (Tanzania)

 

Didi B (Ivory Coast)

 

K.O (South Africa)

 

Rema (Nigeria)

 

Best Female

Ayra Starr (Nigeria)

 

Josey (Ivory Coast)

 

Nadia Mukami (Kenya)

 

Soraia Ramos (Cape Verde)

 

Tiwa Savage (Nigeria)

 

WINNER: Viviane Chidid (Senegal)

 

Best Collaboration

“Many Ways” – BNXN (Nigeria) with Wizkid (Nigeria)

 

“Mine” – Show Dem Camp (Nigeria) with Oxlade (Nigeria)

 

“Peru” – Fireboy DML (Nigeria) with Ed Sheeran (UK)

 

“Second Sermon” – Black Sherif (Ghana) with Burna Boy (Nigeria)

 

“Sete” – K.O (South Africa) with Young Stunna (South Africa), Blxckie (South Africa)

 

“Stamina” – Tiwa Savage with Ayra Starr (Nigeria) & Young Jonn (Nigeria)

 

“Trumpet” – Olamide (Nigeria) with Ckay (Nigeria)

 

WINNER: “Unavailable” – Davido (Nigeria) with Musa Keys (South Africa)

 

Best Newcomer

Azawi (Uganda)

 

Krys M (Cameroon)

 

Libianca (Cameroon)

 

Nissi (Nigeria)

 

Odumodublvck (Nigeria)

 

Pabi Cooper (South Africa)

 

WINNER: Roseline Layo (Ivory Coast)

 

Best DJ

Danni Gato (Cape Verde)

 

DJ BDK (Ivory Coast)

 

DJ Illans (France)

 

DJ Spinall (Nigeria)

 

WINNER: Michael Brun (Haiti)

 

Uncle Waffles (Swaziland)

 

Best Producer

DJ Maphorisa (South Africa)

 

Juls (Ghana)

 

Kabza de Small (South Africa)

 

Kel-P (Nigeria)

 

WINNER: Tam Sir (Ivory Coast)

 

Best Gospel Artist

Benjamin Dube (South Africa)

 

Janet Otieno (Kenya)

 

WINNER: KS Bloom (Ivory Coast)

 

Levixone (Uganda)

 

Moses Bliss (Nigeria)

 

Best Live

Burna Boy (Nigeria)

 

WINNER: Fally Ipupa (DRC)

 

Musa Keys (South Africa)

 

The Compozers (Ghana)

 

Wizkid (Nigeria)

 

Yemi Alade (Nigeria)

 

Best Dancer

WINNER: Robot Boii (South Africa)

 

Tayc (France)

 

Uganda Ghetto Kids (Uganda)

 

Yemi Alade (Nigeria)

 

Zuchu (Tanzania)

 

Best Artist Africa – Anglophone

WINNER: Asake (Nigeria)

 

Ayra Starr (Nigeria)

 

Black Sherif (Ghana)

 

Davido (Nigeria)

 

Diamond Platnumz (Tanzania)

 

Fireboy DML (Nigeria)

 

Best Artist Africa – Francophone

WINNER: Didi B (Ivory Coast)

 

Emma’a (Gabon)

 

Fally Ipupa (DRC)

 

KO-C (Cameroon)

 

Locko (Cameroon)

 

Serge Beynaud (Ivory Coast)

 

Viviane Chidid (Senegal)

 

Best Artist Africa – Lusophone

Gerilson Insrael (Angola)

 

WINNER: Lisandro Cuxi (Cape Verde)

 

Perola (Angola)

 

Plutonio (Mozambique)

 

Soraia Ramos (Cape Verde)

 

Best Artist – Rwanda

Ariel Wayz (Rwanda)

 

WINNER: Bruce Melodie (Rwanda)

 

Bwiza (Rwanda)

 

Chriss Eazy (Rwanda)

 

Kenny Sol (Rwanda)

 

Best Artist – East Africa

Bruce Melodie (Rwanda)

 

WINNER: Diamond Platnumz (Tanzania)

 

Zuchu (Tanzania)

 

Khaligraph (Kenya)

 

Nadia Mukani (Kenya)

 

Azawi (Uganda)

 

Best Artist – France & Belgium

Aya Nakamura (France)

 

Booba (France)

 

Nihno (France)

 

Ronisia (France)

 

Soolking (France)

 

WINNER: Tayc (France)

 

Best Artist – UK

 

WINNER: Central Cee (UK)

 

Headie One (UK)

 

Ms Banks (UK)

 

Raye (UK)

 

Stormzy (UK)

 

Best Artist – The Caribbean

Admiral T (Guadeloupe)

 

Bamby (French Guiana)

 

Kalash (Martinique)

 

Maureen (Martinique)

 

Popcaan (Jamaica)

 

Princess Lover (Martinique)

 

WINNER: Rutshelle Guillaume (Haiti)

 

Shenseea (Jamaica)

 

Best Artist – Indian Ocean

Donovan BTS (Mauritius)

 

GaEi (Madagascar)

 

WINNER: Goulam (Comoros)

 

Mik’l (Reunion)

 

Sega el (Reunion)

 

Terrell Elymoor (Mayotte)

 

Best Artist – Brazil

Djonga (Brazil)

 

Iza (Brazil)

 

Leo Santana (Brazil)

 

WINNER: Ludmilla (Brazil)

 

Luedji Luna (Brazil)

 

Best Artist – North Africa

Amira Zouhair (Morocco)

 

Artmasta (Tunisia)

 

WINNER: Dystinct (Morocco)

 

El Grande Toto (Morocco)

 

Kader Japonais (Algeria)

 

Raja Meziane (Algeria)