AMVCA 2016: Full List Of Winners

AMVCAThe 2016 edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCA) took place on Saturday, March 5 in Lagos.

The award, which held at the Eko Hotel and Suites, Victoria Island, Lagos had several African celebrities appearing in style.

It was the best of African fashion as top stars climbed the stage to present and receive the AMVCA plaque.

The AMVCA rewards the most outstanding performances in African cinema.

The 2016 edition was hosted by seasoned media personality IK Osakioduwa and Minnie Dlamini.

Below is the full list of winners on the night:

Best Art Director – Frank Rajah (The Refugees)
Best Television Series Award – Ariyike Oladipo (Daddy’s Girls)
Best Makeup Artist in a Movie or Series – Louiza Calore for Ayanda
Best Short Film or Online Video Award – Oluseyi Amuwafo (A Day With Death)
Best Writer for Movie and TV series – Trish Malone (Ayanda)
Best Lighting Designer (Movies/TV) – Stanley Ohikhuare (Common Man)
Best Cinematographer – Paul Michaelson (Tell Me Sweet Something)
Best Sound Editor – Jose Guillermo (Cry)
Best Picture Editor – Shirley Frimpong-Manso (Rebecca)
Best Costume Designer – Uche Nancy (Dry)
Best Local Language Movie/TV Series (Swahili) – Single Mtambalike (Kitendawali)
Best Indigenous Movie/TV Series (Hausa) – Salisu Balarebe (Dandi Kowa)
Best Indigenous Movie/TV Series (Yoruba) – Binta Ofege
Best Indigenous Movie/TV Series (Igbo) – Paul Igwe (Usekwu Igbo)
Best Documentary – Remi Vaughan (Faaji Agba)
Best Supporting Actor In A Movie – Sambassa Nzeriba (A Soldier’s Story)
Best Supporting Actress – Tunbosun Aiyedihin (Before 30)
Best Actor In A Comedy – Folarin ‘Falz The Bahd Guy’ Falana (Jenifa’s Diary)
Best Actress In A Comedy – Funke Akindele (Jenifa’s Diary)
Trail Blazer Award – Kemi ‘Lala’ Akindoju
AMVCA 2016 Industry Merit Award – Bukky Ajayi and Sadiq Daba
Best Movie (Southern Africa) – Joyce Chavura – (Lilongwe)
Best Movie (East Africa) – Elizabeth Miachael – (Mapenzi)
Best Movie (West Africa) – Genevieve, Chinny Onwugbenu and Chichi Nwoko – (Road to Yesterday)
Best Actress In A Movie/Drama/TV Series – Adesua Etomi (Falling)
Best Actor In A Movie/Drama/TV Series – Daniel K. Daniel (A Soldier’s Story)
The Best Director – Akin Omotosho (Tell Me Sweet Something)
Best Overall Movie – Stephanie Linus (Dry)

AMVCA Full List Of Winners

AMVCAThe Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCA) took place on Saturday at the Eko Hotel Convention Centre, in Lagos.

The star-studded event which saw Kunle Afolayan’s October 1 cart away 9 awards!

 

 

Check Out Full List Of Winners:

Best Actor in a Comedy
The Interview (Frank Donga) – Kunle Idowu
Winner- The Meeting – Femi Jacobs
Meet the Adebanjos – Wale Ojo
Horn Free Day- Kelechi Udegbe
Fundi-Mentals – Gerald Langiri
The Last 3 Digits- Nonso Diobi

Best Actress in a Comedy
Folly – Joke Silva
When Love Happens – Weruche Opia
Winner- The Meeting – Rita Dominic
A Letter from Adam – Lydia Forson
I Come Lagos – Nse Ikpe Etim

Best Actor in a Drama
A Place in the Stars – Gideon Eche-Okeke
Honeymoon Hotel – IK Ogbonna
Unforgivable – Mike Ezuruonye
Devil In The Detail – Adjetey Anang
Brave – Wole Ojo
Confusion Na Wa – OC Ukeje
Winner- Secret Room – O.C Ukeje

Best Actress in a Drama
Make.A.Move – Ivie Okujaye
Iyore – Rita Dominic
A Place in the Stars – Amaka Mgbor
Love or Something like That – Joselyn Dumas
Winner- October 1 – Kehinde Bankole

Reflections – Aisha Kamara

Best Art Director (Movie/ TV)
Winner- October 1 – Pat Nebo
Secret Room – Crey Ahanonu/Simon Peacemaker
Veve – Ayako Bertolli
Verdict – Stanlee Ohikhuare
Prince of Barmah – Frank Rajah Arase

Best Cinematographer (Movie/ TV)
October 1 – Yinka Edward
A Place in the Stars – John Demps/ Harald Beeker/ Manuel Lapiere
The Antique – Dj Tee
Winner- Verdict – Stanlee Ohikhuare
Secret Room – Lukman Abdulraman/Simon Peacemaker

Best Comedy Writer (Movie/ TV)
Winner- The Meeting – Tunde Babalola
Clinic Matters Episode 203 – Adekunle Salawu
When Love Comes Around – Zynnell Zuh and David Amah
When Love Happens – Seyi Babatope/Diche Enuwa/Temitope Bolade
A Letter from Adam – Lydia Forson

Best Costume Designer (Movie/ TV)
Winner- October 1 – Deola Sagoe/Obijei Oru
Dazzling Mirage – Adebimpe Adebambo
Rush TV Series -Tiona Wangechi
Love or Something like That – Nana Akua Manso
Under Your Skin – Ngozi Jombo

Best Documentary
Winner- The Gift of the Nile – Yvonne Bassey
These Past Times – Katman
Shashamane Southern Ethiopia – Yvonne Bassey
Paradox Of Life – Katman Dayil
The Masai Mara Adventure – Yvonne Bassey

Best Drama Writer (Movie/ TV)
A Place in the Stars – Ita Hozaife And J.K. Amalou
Devil in the Detail – Shirley Frimpong-Manso
Iyore – Frank Rajah Arase
Yellow Cassava – Damijo Efe Young
Winner- October 1 – Tunde Babalola

Best Lighting Designer
Winner- October 1 – Lanre Omofaye
The Antique – Dj Tee
Verdict     – Stanlee Ohikhuare
Fundi-Mentals – John Wambugu
Tales of Eve – Caged Tajudeen Abdulazeez

Best Local Language Hausa
Winner Bincike – Hafizu Bello/Abubakar Bashir
Maja    – Abba Miko Yakassai
Shagun Doka – Andrew Ohio Ohiorenoya
Mai Farin Jini –            Uzee Concept
Ni Da Matata –            Abba Miko Yakassai

Best Local Language Igbo
B For Boy -Uche Nwa dili
Winner- Onye Ozi (The Messenger) -Obi Emelonye
Har Da Mijina – Uzee Concept
Olanma – Onyekachukwu Okeke
Saint Ossai – Collins Ezenwa

Best Local Language SWAHILI
Network – John Kallage
Winner- Veve – Sarika Hemi Lakhani
Mama Duka    – Njoki Muhoho
Almasi – Almasi
Mdundiko – Timothy Conrad

Best Local Language YORUBA
Olosa   – Temitayo Adeniyi
Dagbere – Oluwole Cole
Dada Oni Paki -Fidelis Duker
Alakada 2 – Alakada2
Winner- Iya Alalake – Faithia Balogun

Best Make-Up Artist
Winner- October 1 – Lola Maja
Verdict            – Stanlee Ohikhuare
Iyore – Matthew Alechenu Hyacient
A Place In The Stars – Chinwem Elevoh / Sandra Udoewah
The Meeting – Juliette Okoli

Best Movie (Comedy)
The Meeting – Rita Dominic
A Letter from Adam – A Letter From Adam
Winner- The Meeting – Mildred Okwo
30 Days in Atlanta – 30 Days In Atlanta
Jand Hustle – Ehizojie Ojesebholo

Best Movie (Drama)
Devil in the Detail – Devil in the Detail
Invasion 1897 – Lancelot Oduwa Imasuen
Secret Room   – Simon Peacemaker/ Crey Ahanonu
Winner- A Place in the Stars  – A Place In The Stars
October 1 – Kunle Afolayan
Make.A.Move – Make.A.Move

Best Movie Director
Invasion 1897 – Lancelot Oduwa Imasuen
A Place in the Stars – Steve Gukas
Secret Room – Eneaji Chris
Verdict            – Stanlee Ohikhuare
Potomanto – Potomanto
Winner- October 1- Kunle Afolayan

Best New Media-Online
Verdict – Stanlee Ohikhuare
Ogas at the Top – Marie Lora-Mungai
Leeway – Eric Aghimien
Winner- Hard Times – Imoh Umoren
Between The Lines – Likarion Wainaina

Best Movie Of 2014
Invasion 1897 – Lancelot Oduwa Imasuen
Yellow Cassava – Zeb Ejiro
Winner- October 1 – Kunle Afolayan
A Place in the Stars – A Place In The Stars
Iyore – Frank Rajah Arase

Best Short Film
Verdict            – Stanlee Ohikhuare
Not Right – Not Right
Brave – Lowladee (Adeleke Dolapo)
Winner- Oblivious – Kiki Omeili
The Throne – Jibril Mailafia

Best Sound Editing
A Place in the Stars – Susan Penington
Winner- October 1 – Kulanen Ikyo
Render To Caesar – Michael Ogunlade
Gidi Up – Muhammed Atta & Jadesola Osiberu
Love or Something like That   Kofi Boachie-Ansah
The Antique – Flo

Best Video Editor
A Place in the Stars – Antonio Ribeiro
Veve – Roselidah Taabu Obala
October 1 – Mike Steve-Adeleye
Devil in the Detail – Nana Akua Manso
Winner- Reflections – Victoria Akujobi

Best Supporting Actress
30 Days in Atlanta – Ada Ameh
Winner- The Meeting – Linda Ejiofor
30 Days in Atlanta – Mercy Johnson
Gidi Up – Iretiola Doyle
Confusion Na Wa – Tunde Aladese

Best Supporting Actor
A Place in the Stars – Segun Arinze
30 Days in Atlanta – Richard Mofe Damijo
Iyore – Yemi Blaq
Winner- Knocking On Heaven’s Door – Blossom Chukwujekwu
When Love Happens – O. C. Ukeje

Best Television Series
The Xyz Show – Godfrey Mwampembwa
Winner- Shuga
Rush TV Series – Rush Series
Gidi Up – Jadesola Osiberu
Maliposa – Mingeli Palata