Supreme Court Elevation: Full List Of 22 Justices Nominated

The North-Central region has six nominees, while the South-West and South-South regions have two nominees each. The South-East region also has six nominees, and the North-East has two nominees.


supreme-court-
FILE: The Supreme Court premises on Thursday, October 26th, 2023.

 

A list of 22 Justices of the Court of Appeal nominated by the Federal Judicial Service Commission, FJSC, for elevation to the Supreme Court has been sent to the National Judicial Council, NJC.

The names of the nominees, who hail from various regions in the country, were revealed in an FJSC document on Thursday.

The North-Central region has six nominees, while the South-West and South-South regions have two nominees each. The South-East region also has six nominees, and the North-East has two nominees.

The development is coming after the retirement of Justices Amina Augie and Mohammed Datijo which left the Supreme Court with only 10 serving justices.

READ ALSO: PDP Women Protest Sacking Of Federal Lawmakers In Jos

Below is the list of the nominated justices: 

SOUTH-EAST

1. Hon Justice Nwaoma Uwa (Abia State)-Priority

1A.Hon Justice Onyekachi Otisi (Abia State) -Reserve

2. Hon Justice Obande Ogbuinya (Ebonyi State)-Priority

2A. Hon Justice Theresa Orji-Abadua (Imo State)- Reserve

3. Hon Justice Anthony Ogakwu (Enugu State)-Priority

3A. Hon Justice Chioma Nwosu-lheme (Imo State)-Reserve

SOUTH-SOUTH

1. Hon Justice Moore Adumein (Bayelsa State)-Priority

1A. Hon Justice Biobele Georgewill (Rivers State)-Reserve

SOUTH-WEST

1. Hon Justice Adewale Abiru (Lagos State)-Priority

1A. Hon Justice Olubunmi Oyewole (Osun State)-Reserve

NORTH-CENTRAL

1. Hon Jummai Sankey (Plateau State)-Priority

1A. Hon Justice Muhammad Ibrahim Sirajo (Plateau)-Reserve

2. Hon Justice Stephen Adah (Kogi State)-Priority

2A. Hon Justice Ridman Maiwada Abdullahi (Nassarawa State) -Reserve

3. Hon Justice Baba Idris (Niger State)-Priority

3A. Hon Justice Joseph Ikyegh (Benue State)-Reserve

NORTH-EAST

1. Hon Justice Haruna Simon Tsammani (Bauchi State)-Priority

1A. Hon Justice Abubakar Talba (Adamawa State)

NORTH-WEST

1. Hon Justice Muhammad Lawal Shuaibu (Jigawa State)-Priority

1A. Hon Justice Bello Aliyu (Zamfara State) -Reserve

2. Hon Justice Abubakar Sadiq Umar (Kebbi State)-Priority

2A. Hon Justice Abdullahi Mahmud Bayero (Kano State)-Reserve